patz

Popatrz na mnie, a zobaczysz Ci kim jestem

Nie od dziś wiadomo, że to głównie mężczyźni zdecydowanie większą wagę przykładają do tego, co widzą i bardziej działają na nich bodźce wzrokowe. Nie znaczy to jednak, że ocenianie po wyglądzie to tylko ich domena. W dzisiejszym świecie, w którym nie zawsze jest czas na dogłębne poznawanie się, ważne jest, żeby umiejętnie wykreować swój wizerunek – słynne powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” jest nadal jak najbardziej aktualne. Łączy się to również z kwestią pierwszego wrażenia, jakie robi się na nowo poznanej osobie.

„Dzień dobry, chcę cię poznać!”

Podobno najważniejsze jest pierwsze 11 sekund od chwili zobaczenia kogoś. W tym czasie tworzy się opinia: zostaje on przez nas oceniony i zapada decyzja, czy jest dla nas kimś wartościowym, sympatycznym i czy chcemy z nim dalej rozmawiać. Zmiana, wyrobionego w tych pierwszych momentach zdania o danej osobie, jest dużo trudniejsza.

Wszystkie te procesy zachodzą w umysłach rozmówców podświadomie, nie da się nad nimi zapanować, zracjonalizować, ani, co ważniejsze, zahamować ich. Warto o tym pamiętać.

Czy ubrania mówią?

Tak! Nawet, jeśli my nie zdajemy sobie z tego sprawy, wszystko, co zakładamy na siebie, wręcz krzyczy o tym, kim jesteśmy i wpływa na nasz wizerunek w oczach innych. Można to łatwo wykorzystać.

Jeśli chcemy być postrzegani jak prawdziwi profesjonaliści, warto założyć elegancki, biznesowy strój: panie – jednolitą koszulę i ciemniejszą spódnicę, panowie – garnitur lub marynarkę. Dobrze jest, oczywiście, dobrać jeszcze odpowiednie dodatki.

W sytuacjach codziennych ubranie również pozwala nam przydzielać ludziom pewne cechy – osoby w kontrastowych, ostrych kolorach uważane są zazwyczaj za pewne siebie i niezależne. Ci, którzy noszą oryginalne zestawienia w stylu boho to, w oczach innych, romantycy lub artystyczne dusze. Jeśli strój jest niedopasowany, pobrudzony, czy nieporządny – może to być sygnał, że osoba, tak ubrana również w życiu prywatnym czy zawodowym może być niepoukładana i chaotyczna. Z drugiej jednak strony, nagła zmiana w stylu ubierania może być wiadomością dla bliskich, że w życiu przyjaciela coś się dzieje.

W kwestii ubioru warto poruszyć również kwestię ubrań drogich i modnych. Nie ma nic złego w noszeniu dobrej jakości odzieży znanych marek, jednak nadmierne eksponowanie tego faktu może być, niestety, negatywnie odbierane przez otoczenie jako chwalenie, czy nawet wywyższanie się. Klasyczna elegancja znanych projektantów – oczywiście, warto jednak pamiętać, by nie podkreślać tego faktu, np. ciągle mówiąc o cenach swoich ubrań.

Fryzura, dodatki, paznokcie – to również elementy, które wiele mówią o człowieku i mogą obrócić w niwecz ciężko przygotowany wizerunek. Warto zadbać o to, by buty były wypastowane, kolczyki w odpowiednim kolorze, a włosy dobrze ułożone.

Gesty, słowa, mimika

Kolejnym elementem składowym naszego wizerunku, jesteśmy my sami. Jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia i byciu potem postrzeganym w jakiś konkretny sposób – musimy o to zadbać całym sobą. Przede wszystkim warto się uśmiechać i w rozmowie z kimś zachowywać pogodny wyraz twarzy, co sprawia, że jesteśmy odbierani jako bardziej przyjaźni i życzliwi. 

Rozmawiając z kimś bądźmy szczerzy i zachowujmy pozycję otwartą – nie krzyżujmy rąk i starajmy się nie zakładać „nogi na nogę”. Również gesty, które wykonujemy, dużo mówią o nas naszemu rozmówcy. Zazwyczaj osoby, mające oszczędną i delikatną gestykulację, są uznawane za profesjonalne, potrafiące panować na emocjami. 

Dowody na to, że jak nas widzą, tak nas piszą można mnożyć w nieskończoność. Pamiętajmy jednak o tym, że często wystarczy jedna zła opinia, by zniszczyć nasz autorytet u wielu osób.

Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Inne artykuły